Ako navrhovať predlohu na paličkovanie?

30.05.2022

Autor článku: Hana Humlová

Tuhle otázku jsem už slyšela nebo četla od mnoha začínajících krajkářek. Univerzální návod na to není. Záleží na tom, jaké typy krajek krajkářka nebo krajkář chce navrhovat. Já osobně jsem začínala od naprosto jednoduchých tvarů. Kolečka, čtverce, beztvaré cosi, co vznikne při bezmyšlenkovém čmárání při telefonování, poslouchání, apod.

Dnes existují programy na kreslení, ale rukou kreslený vzor nic nepřekoná. Pravda, pokud opakujete v jedné krajce stále stejný vzor několikrát, je počítačový program skvělý, ale nejkrásnější křivky umí nakreslit jen ruka.

Nejjednodušší je začínat u nepravidelných vzorů. U nich nás nemusí trápit, jestli je to osově souměrné, vyvážené, správně křivé nebo naopak rovné, nebo jestli to vypadá opravdu jako skutečná postava, rostlina nebo zvíře. Důležité je si dopředu rozmyslet, zdali budu kopírovat obvodový tvar nějakou páskou a prostředek vyplním např. půdicí. Nebo jestli si ho rozčlením na několik segmentů. Já kreslím návrhy na čtverečkovaném papíře, který se dobře gumuje. Čtvercová síť pomůže při odměřování vzdáleností, navedení na pravidelnější tvary.

Jakmile mám v hrubých rysech načrtnuto to, co bych chtěla paličkovat, tužkou s měkkou tuhou a gumou v ruce ladím, gumuji, překresluji, gumuji, dokud nejsem s výsledným tvarem spokojena. Pak už si stačí jen přesně rozkreslit rozestupy pro špendlíky, určit začátek a konec a vybrat nitě a barvy.

Velmi důležité při navrhování je dobře si rozmyslet, kde bude krajka začínat a kde končit. Pokud ještě neumím hezky zakončovat, navrhnu si krajku tak, abych ukončovala přiháčkováním a následným smykováním, které zakryje konečky ustřižených nití. To samé platí pro začátek.

Jako u všeho, tak i tady platí ono dvakrát měř a jednou řež. Lepší je stokrát vygumovat nebo překreslit návrh, než po upaličkování zjistit, že se mi to vůbec nepovedlo.

A co je ještě hodně důležité při navrhování, je najít si vlastní styl. Pokud budu kopírovat nebo napodobovat ostatní, nikdy nedosáhnu té správné jiskry, která z každého autorského díla musí jasně zářit.