Hana Humlová: "Inspirace je všude kolem nás, stačí se jen dívat."

02.05.2022

Hanu som mala príležitosť spoznať v roku 2021 na kurze vo Vrbiciach. Hneď sme si našli spoločnú reč a ja som vedela, že tento rozhovor musí vzniknúť. Ešte viac som v tom utvrdila, keď som videla jej práce. Okrem toho Hanka, pre vás napísala aj krátky článok o tom ako si navrhnúť predlohu na paličkovanie. Ten si budete môcť prečítať na konci mesiaca.

Aké sú tvoje prvé spomienky na paličkovanie?

První vzpomínky? To bylo někdy ve třetí třídě základní školy. Měli jsme tenkrát předmět "Ruční práce" čili ručprčky. A tam se děvčata učila vyšívat a drhat. To já už ale uměla, tak jsem hledala jiné techniky ve slovenském časopise Dorka, kde byly obrázky paličkovaných krajek, které se mi strašně líbily. Protože jsem ale neměla ani paličky, ani ostatní potřebnosti na paličkování, vrátila jsem se k drhání. O rok později jsem byla na škole v přírodě. Žáčci Prahy 10 jezdili do vily Sklenářka kousek od Kostelce nad Orlicí. A jednou jsme navštívili zámek Doudleby, kde zrovna byla výstava paličkované krajky. Pamatuji se, jak průvodkyně upozorňovala na jednu černou krajku, která byla tak dokonale upaličkovaná, že nebyly vidět vpichy po špendlících. A já si tenkrát řekla, že takhle se tu krajku taky jednou naučím...

V paličkovaní si samouk. Čo bolo pre Teba najväčšou výzvou, keď si začínala?

Možná tou výzvou byla právě ona krásná krajka z Doudleb. Už si vůbec nepamatuji na vzor, nebo jestli to byl závoj, šátek nebo ubrus, ale ta preciznost, se kterou byla vypracovaná. A toho bych jednou chtěla dosáhnout také.

Žiješ v Orlických horách neďaleko Vamberka. Využila si niekedy možnosť učiť sa v krajkářskej škole?

Ne, tuto možnost jsem neměla možnost využít. Naše vesnička měla velmi omezené autobusové spojení s Vamberkem. A jelikož kurzy pro dospělé probíhaly v odpoledních hodinách, neměla jsem se jak dostat zpátky domů.

Navštevuješ aj v súčasnosti nejaké kurzy paličkovania? Ak áno, podľa čoho si vyberáš konkrétny kurz?

Jak jsem už říkala, vesničky v Orlických horách nemají příliš velkou autobusovou obslužnost, takže přicestovat někam na kurz bylo a je dost složité. Když syn začal chodit do první třídy základní školy, objevila jsem kroužek paličkování v rokytnické škole - Rokytnice v Orlických horách - pod vedením paní učitelky Daniely Fitzkové. Tam jsem chodila asi tři roky. Pak už jsem nebyla na žádném kurzu. Až v loňském a předloňském roce na týdenním kurzu ve Vrbici u lektorek Ivany Domanjové a Jolany Davidovičové. Kdybych měla možnost zúčastnit se kurzu, rozhodovala bych se určitě podle tématu a dostupnosti.

 Sama si navrhuješ predlohy na paličkovanie. Čo ťa priviedlo k tejto myšlienke? Absolvovala si kurz, kde by ste sa učili princípy tvroby?

V době, kdy jsem se učila ruční práce, bylo jen velmi málo možností získat vzory, předlohy, návody. A tak jsem si začala sama s pomocí babičky navrhovat vlastní vzory na svetry, na vyšívané ubrusy, apod. A to samé bylo s paličkováním. Vzorů bylo sice hodně, ale chtěla jsem mít něco svého. odlišného. Jakmile jsem se naučila základní techniky a udělala první krajky podle cizích podvinků, snažila jsem se nakreslit si něco sama. Nikdy jsem ale nestudovala principy a zákonitosti tvorby, jen jsem se řídila vlastním citem a fantazií.
Sama si navrhuješ predlohy na paličkovanie. Čo ťa priviedlo k tejto myšlienke? Absolvovala si kurz, kde by ste sa učili princípy tvroby?

V době, kdy jsem se učila ruční práce, bylo jen velmi málo možností získat vzory, předlohy, návody. A tak jsem si začala sama s pomocí babičky navrhovat vlastní vzory na svetry, na vyšívané ubrusy, apod. A to samé bylo s paličkováním. Vzorů bylo sice hodně, ale chtěla jsem mít něco svého. odlišného. Jakmile jsem se naučila základní techniky a udělala první krajky podle cizích podvinků, snažila jsem se nakreslit si něco sama. Nikdy jsem ale nestudovala principy a zákonitosti tvorby, jen jsem se řídila vlastním citem a fantazií.

 Môžeš nám v krátkosti opísať ako vzniká predloha na paličkovanie?

To je různé. Podle toho, jaký má být finální vzor. Když vím dopředu zadání, tak o tvaru a barvě dlouho nejprve přemýšlím a pak se snažím svoji představu nakreslit. Někdy vzor vznikne z obyčejného bezmyšlenkovitého čmárání na papír. Takové to kreslení při telefonování, při nudných schůzích, apod. Pokud čmáranice vypadala zajímavě, základní linku jsem si překreslila a už jen doladila detaily.

Kde čerpáš inšpiráciu?

Inspirace je všude kolem nás, stačí se jen dívat. Někdy inspiruje barevnost přírody, někdy její tvary, někdy vůně. Občas stačí k nápadu pohled na nejobyčejnější věc v domácnosti. Kdysi jsem dělala bílé dečky s barevným kruhovým vzorem v rohu. Inspirovala mě k tomu rozbitá sklenice marmelády na světlé utěrce. Záleží na každém, jak bujnou má fantazii, jak se umí dívat kolem sebe a jak i v obyčejných věcech umí vidět něco jiného.

Pravidelne uverejňuješ svoje návrhy k čipkám aj v časopise paličkovanie, ktoré tvorí Iva Domanjová. Ako vyzerá vaša spolupráca? Dostávaš zadanie alebo máš voľnú ruku?

To je různé. Někdy Ivanka zadá přímo téma a podle toho navrhnu krajku. Nebo se zeptá, co mám hotového a pak se rozhodne, jestli se jí to hodí do koncepce daného čísla nebo ne. Já potom pošlu foto návrhu nebo hotové krajky a doladíme přes e-mail detaily kvůli technickým možnostem tisku.

 Je pre Teba dôležité, aby si si hotový návrh na paličkovanie vyskúšala a prípadne doladila alebo to zvládaš aj bez toho?

Záleží na tom, jakou krajku zrovna dělám. Já kreslím, gumuji, kreslím a znovu gumuji tak dlouho, dokud nejsem spokojená s každou linkou vzoru budoucí krajky. Pak si rozvrhnu, kde bude jaká technika, barva, napíšu si poznámky přímo do nákresu, případně vybarvím plochy, abych měla představu. Občas se stane, že při paličkování zjistím, že to, co je na papíře, je sice hezké, ale v nítěné podobě to není ono. Buď ten kus "vypářu" nebo vystřihnu a začnu znovu. U prostorové krajky nebo šperku si udělám vždy papírový model a vyzkouším si, co to udělá, když...

Ako volíš materiál, s ktorým sa majú práce vypaličkovať?

Materiál volím podle toho, co je doma v šuplíku, hlavně bavlna nebo len. Občas doplním krajku drátkem, gympou nebo tím, co je zrovna po ruce. Už při navrhování krajky dopředu vím, jaký materiál použiji a podle toho také návrh uzpůsobím.

Aké máš plány s paličkovaním do budúcnosti?

Chtěla bych se naučit nové techniky, postupy a zdokonalovat se. Zkoušet nové materiály. Sešit mám plný návrhů, nápadů a poznámek, které bych chtěla upaličkovat a snad se mi to podaří.

Keď práve nepaličkuješ ako tráviš svoj voľný čas?

Když nepaličkuji? Pletu, háčkuji, občas drhám. Rodina si oblíbila ručně pletené ponožky, tak maminka štrikuje, poslouchá audioknihy a u toho rozmýšlí o nových vzorech. A když už ani nepletu, neháčkuji, tak chodím na procházky a hledám inspiraci.

 Myslíš si, že paličkovanie vo forme ako ho máme dnes dokáže prežiť aj do budúcnosti?

Věřím, ne jsem přesvědčena, že ano. Máme plno skvělých lektorek a lektorů, učitelek a učitelů, kteří vychovávají a učí další generace lidí postižených nítěnou nákazou. A vždycky se najde dost nadšenců, kteří se nedají zlákat masově vyráběnými náhražkami ručních prací a půjdou svojí cestou a budou přinášet křehkou a trvalou krásu krajky nejen paličkované... 

Hana nám ochotne poskytla aj jednu zo svojich predlôh na paličkovanie. 

Upozorňujem, že ide o autorský návrh, preto prosím s predlohou zachádzajte rozvážne a pri zverejnení hotového dieľa vždy uveďte meno autora predlohy. Ďakujeme za rešpektovanie autorských práv. 

Hanu nájdete na jeje stránke:

https://krajkovani-cz.webnode.cz/