Jiřina Rejentová: Něco tvořit vás totiž ohromně naplňuje a vyvolává ve vás pocit štěstí.

19.07.2021

Keď spoznáte tvorbu Jiřiny Rejetovej určite sa vám vryje do pamäti. Jej rukopis je jedinečný a neopakovateľný. Sama som tvorbu pani Rejentovej spoznala už pred rokmi prostredníctvom internetu a prvý krát som ju naživo zahliadla vo Vamberku. Prečo sa stala čipkárkou a aké to prináša úskalia sa dočítate v rozhovore.

Čipke sa venujete od malička. Strednú školu ste študovala v Hronově obor ruční krajkářka. Aký má pre vás táto technika význam?

Ruční práce mi byly vždy blízké a nebyla to jen paličkovaná krajka. V raném věku jsem se věnovala vyšívání, šití, pletení, háčkování, drhání. Paličkovaná krajka mne ale ze všech těch technik zaujala nejvíce a zůstala se mnou až do současnosti. Nyní má pro mne tato technika pochopitelně velký význam, je to má práce i můj koníček, má láska. Ostatní techniky jsem musela opustit, jelikož paličkované krajce věnuji veškerý svůj profesionální, pracovní a často i volný čas.

Aké bolo študovať čipku na strednej škole?

Abych to upřesnila, nebyla to přímo střední škola, ale Střední odborné učiliště textilní-obor Ruční krajkářka. Škola mi určitě hodně dala, na škole byly tři ročníky krajkářek a ve třídě nás bylo 24 děvčat. Mimo jiné jsme studovaly i odborné předměty, jako např. technologie, textilní materiály, dějiny umění, dokonce i fotografování. Samozřejmě jsme měly hodně praxe, kde jsme se učily techniky paličkované krajky od základních, jednoduchých vzorů po složité, vláčkové krajky. Tvořily jsme si vzorníky, které jsme si archivovaly, mám je zachované do dneška. Na závěrečných zkouškách jsme měly za úkol navrhnout a zrealizovat např. oděvní, nebo obrazovou krajku a tuto práci před komisí obhájit.

Po škole ste najskôr niekoľko rokov pracovala pre Vambereckú krajku. Potom ste sa rozhodla sama v tejto oblasti podnikať. Aké boli Vaše začiatky a ako vnímate toto rozhodnutie dnes?

Ano, toto rozhodnutí padlo po mateřské dovolené, kdy už nebylo možné se do Vamberecké krajky vrátit. Začátky podnikání byly poměrně jednoduché, byla to vesměs spolupráce s jinými krajkářkami. Po několika letech jsem se ale osamostatnila a začala si tvořit vlastní značku pod svým jménem a to už pro mne začala opravdová starost a zodpovědnost. Živit se sama tímto řemeslem není vůbec jednoduché a jestli jsem se rozhodla správně, tak to popravdě nevím. Možná, kdybych šla pracovat jinam, jako zaměstnanec, neměla bych tolik starostí a vydělala bych více peněz, ale nebyla bych asi tak šťastná. Něco tvořit vás totiž ohromně naplňuje a vyvolává ve vás pocit štěstí, o to více, když máte zpětnou vazbu od zákaznic formou pochvaly a také, když se k vám rádi vracejí. Vlastně, dnes už si neumím představit, že bych dělala něco jiného. Určitě toho rozhodnutí nelituji.

Tvoríte predovšetkým spoločenské šperky. Váš rukopis je jedinečný. Ako ste sa k nemu dopracovala?

Ta myšlenka, tvořit šperky technikou paličkované krajky ve mně doutnala opravdu dlouho a věděla jsem, že to jednou zkusím. Dopracovat se ale k originalitě, funkčnosti a dokonalosti šperku touto technikou není tak jednoduché. Mám na sebe velké nároky a jsem spokojená, když je práce perfektní. Na spoustu věcí a vychytávek jsem si musela přijít sama. Baví mě můj vlastní styl, proto si všechny své práce navrhuji a realizuji sama. Kreslení návrhů mi nedělá problém, je to velmi kreativní a obohacující činnost.

Popíšte nám proces výroby šperku na objednávku pre zákazníčku.

Tomu předchází vždy podrobná konzultace. Pokud nemůže přijet zákaznice (budoucí nevěsta) za mnou do ateliéru, domlouváme se mailem. Většinou mi pošle fotografii šatů a napíše mi podrobněji své představy a požadavky o šperku. Já pak vyhotovím návrh (hrubý nákres) šperku, oskenuji, vyfotím vzorky a barvy materiálu (příze a korálky), vytvořím předběžnou, orientační cenu a vše odešlu ke schválení. Pokud přijede zákaznice za mnou, může si prohlédnout a vyzkoušet šperky, které mám k dispozici v ateliéru. Poté se může rozhodnout, zda si vybere šperky z mé nabídky, nebo se domluvíme na návrhu a výrobě šperků přímo na míru.

Ako vyzerá váš bežný pracovný deň?

Hodně lidí si myslí, že když pracuji doma, mám pohodičku, ale není tomu tak. Musíte si vytvořit svůj systém, disciplínu, režim a časový plán. Vstávám před sedmou hodinou, nejdříve si zacvičím, protáhnu se, pak následuje snídaně a revize mailů. Má práce nespočívá jen v paličkování, je toho mnohem více. Svou tvorbu si sama fotím, někdy i s modelkami, pak musím fotky upravovat a vkládat je na webovky, e-shopy, sociální sítě a k tomu vypsat texty a popisy. Obstarávat propagační a obalové materiály, objednávat materiály a komponenty na šperky, stále si hlídat, zda mi něco nechybí. Komunikovat se zákazníky, zařizovat výstavy, psát články, nebo rozhovory, jako třeba pro Vás :-) Ono se to nezdá, už jsem jich psala poměrně hodně a spolkne mi to dost času, ale jsem ráda, když se mohu podělit o své zkušenosti a třeba si to někdo rád přečte :-) No, zkrátka je toho hodně a musím si to na ten den rozdělit, nakonec pracuji stejně až do večera. Myslím, že to tak má každý, kdo se živí řemeslem jakéhokoliv druhu.

V roku 2019 ste sa zúčastnila North East Asia EXPO v Changchune v Číne, kde ste vystavovala svoje šperky. Aká to pre vás bola skúsenosť. Čo vás tam najviac prekvapilo?

Když mi zavolali z Krajské hospodářské komory Pardubického kraje, zda bych s nimi letěla vystavovat na Expo do Číny, bylo to pro mě velké překvapení a rozhodnutí, na které jsem měla jen pár dnů. Nejsem zrovna cestovní typ a Čína je opravdu hodně vzdálená země, ale byla jsem si vědoma, že je to šance, která se mi podruhé nenaskytne. Přípravy i cesta byly náročné, ale nelituji. Ocitla jsem se v jiném světě, kde jsem měla prezentovat nejen svou práci, ale i Českou republiku. Má expozice návštěvníky Expa zaujala a velmi se líbila, což byl můj hlavní úkol a snaha. Byla to výzva, zkušenost a hlavně zodpovědnost, která mne posunula zase o kousek dál.

Po mnohých rokoch paličkovania, narážate aj dnes na úskalia, ktoré musíte riešiť počas paličkovania, prípadne úplne zmeniť techniku, ktorou pracujete?

Člověk se stále učí. V hlavě si vytvořím představu šperku, kterou si pak přenesu formou nákresu na papír a říkám si, to bude brnkačka, to půjde hravě. Při práci pak zjistím, že to musím udělat úplně jinak, než jsem předpokládala, takže improvizuji a vždy z toho nějakým způsobem vybruslím. Ale paradoxně je to právě to, co mne na tom baví, protože objevím zase něco jiného, nového a poučím se. V každém případě je ale důležitý výsledek a ten musí být kvalitní a bezchybný.

Kde čerpáte inšpiráciu k svojim návrhom?

Tak jako každý, kdo má nějakou představivost, vidí a čerpá inspiraci ve všem a ze všeho kolem sebe. I já to tak mám. Samozřejmě příroda, ta dává velkou nálož inspirace, květiny, stromy, nebe. Velmi ráda sleduji módu, módní návrháře, svatební salony a trendy, asi jako každá žena a k tomu patří i šperky a doplňky.

S akým materiálom sa vám pracuje najlepšie?

Materiály jsou ošemetná záležitost. Za ty roky praxe si musíte vychytat, který se jak chová, na jaký šperk ho použít a s čím ho nakombinovat. Hodně krajkářek se mě na to ptá, jaké materiály používám. Mám jich neuvěřitelné množství a ráda je kombinuji i když má každý jinou vlastnost. Některý musíte více utahovat, některý méně, některý více pruží, jiný se zase trhá. Já mám ráda všechny, baví mne ta rozmanitost a mé ruce už dobře vědí, jak se kterým zacházet. Je pravda, že skoro do každého šperku používám drátek a tam je potřeba velká opatrnost a cit právě v kombinaci s jinými materiály.

Venujete sa aj iným realizáciám okrem šperkov?

Převážně se stále nejvíce věnuji návrhům a výrobě šperků. Ale také jsem v poslední době vytvořila dva obrazy. Jeden ve stylu mandaly, který vznikal právě na Expu v Číně, kde jsem předváděla svou tvorbu na tomto obraze. Dokončila jsem ho ale až doma ve svém ateliéru. Na Bienále české krajky jsem vystavovala interiérové, prostorové dekorace, vázu a mísu. Letos jsem se také zúčastnila projektu Srdíčka pro zdravotníky, který vyhlásily krajkářky z Litvínova. Do tohoto projektu jsem vytvořila a věnovala 15 autorských srdcí.

Máte plány do budúcnosti, kam by ste chcela posunúť svoju prácu, prípadne nejaké nové projekty?

Určitě bych svou nabídku chtěla více rozšířit o již zmiňované obrazy a interiérové doplňky, to mne stále hodně láká, ale je to také časově náročné. Poptávka je po špercích, takže to je prozatím priorita. Ale samozřejmě stále pracuji na nových návrzích a rozšiřuji sortiment. Občas mi nečekaně přijdou zajímavé nabídky a pokud je to v mých silách a je to pro mě výzva, tak neodmítnu. Nejdůležitější je ale pro mne mít spokojené zákazníky, udržet si zdraví, chuť a touhu tvořit.