Jolana Davidovičová: "Mám radost, když někoho techniku paličkování naučím. "

04.04.2022

Prácu Jolany Davidovičovej poznám vďaka instagramu. Samozrejme, že o nej viem, už dlho. Osobne sme sa stretli až na kurze vo Vrbiciach, kde spoločne strávili kreatívny týždeň a vďaka nej som si vyskúšala aj paličkovanie s drôtom, ktoré je veľmi netradičné a pre mňa bolo zabavné. A teraz po dlhom čase od kurzy si môžete prečítať rozhovor, na ktorý som sa aj osobne veľmi tešila. 

                     Aké sú tvoje prvé spomienky na paličkovanú čipku a textilné remeslo vôbec?

Od dětství mě zajímaly ruční práce, hlavně vyšívání, pletení a háčkování. Ve výšivce jsem byla absolutní samouk, do pletení a háčkování mě zasvětila babička s tetou. Sbírala jsem všechny dostupné materiály. Dnes je to úsměvné, ale třeba jsem se každý týden nemohla dočkat nového vydání časopisu ,,Sedmička pionýrů", ve kterém vycházela jedna strana s nápady na výrobky všeho druhu od drhání přes háčkování a šití jednoduchých oděvních doplňků. A tak jsem nejen sbírala návody, ale i vyráběla dárečky a později i neumělé šperky a doplňky pro sebe. Byla jsem na sebe hrdá, že mám něco jiného než ostatní.

V naší rodině nikdo nepaličkoval, vlastně jsem ani nevěděla, že něco, jako paličkovaná krajka existuje.

K opravdovému textilnímu řemeslu jsem se dostala až ve Školském ústavu umělecké výroby.

Študovala si Školský ústav uměleckej výroby a potom Odevní průmyslovou školu v Prahe. Aké máš spomienky na štúdium? Čerpáš z tejto skúsenosti aj dnes?

Po základní škole nastal trochu problém, kam půjdu dál. Toužila jsem po keramické škole, ale tam jsem se nedostala. Dnes nemá smysl rozebírat důvody.

Moje třídní učitelka na druhém stupni základní školy mne v mé činnosti velmi podporovala a spolu s výchovnou poradkyní našly Školský ústav umělecké výroby, kam jsem byla přijata na dvouletý odborný kurz. Tento typ studia se otevíral každý rok. Na této škole se každý čtvrtý rok otevíralo také čtyřleté studium ukončené maturitou. Krásně to vycházelo - vystuduji první ročník odborného kurzu a zkusím se dostat na maturitní obor. Nevyšlo to. Dostudovala jsem dvouletý kurz, absolvovala jsem na výbornou a jsem tedy vyučená v oborech paličkovaná krajka, šitá krajka, výšivka a tkaní. Na dobu studia vzpomínám velmi ráda, mnohému jsem se naučila díky paní Ivě Proškové, paní Milče Eremiášové a dalším učitelkám.

Dnes se zabývám především paličkovanou krajkou a tkaním.

Neskôr si pracovala pre Ústředí lidové umělecké výroby -ULUV, kde si bola čipkárkou. Aká bola náplň tvojej práce?

Po absolvování Školského ústavu jsem nastoupila jako řadová domácká krajkářka do ÚLUVu (Krásná jizba).

Na začátku každého měsíce jsem vyfasovala podvinek, materiál a počet kusů krajek, které jsem musela odevzdat následující měsíc. Stále dokola, jeden vzor a od něj třeba čtyřicet kusů. Bylo to jako na běžícím pásu, nic kreativního, ale díky tomu jsem se naučila dobrému řemeslu.

Zhruba po dvou letech jsem dostala nabídku jít pracovat přímo do malé dílny pracoviště Krajka - Výšivka. Kolegyně, která tam pracovala, musela odejít z rodinných důvodů na domácí práci. Takže jsme se vlastně vyměnily.

Na dílně jsem mimo paličkování ještě žehlila . Jak jsem zmiňovala, byly jsme pracoviště Krajka - Výšivka. Tak jako odevzdávaly svou práci krajkářky, tak i vyšívačky pracovaly ve stejném systému. Donesly vyšité ubrusy, já je vyžehlila a složila do připravených krabic Krajku zase, moje kolegyně Dana, adjustovala mezi dvě skla, které k sobě svazovala skrz vyvrtané dírky.

Proti domácké výrobě to byla práce různorodější. V tomto období jsem vystudovala dálkově Oděvní průmyslovku. V oboru jsem sice nepracovala, ale znalosti jsem využila při šití oblečení nejen na sebe, ale později i na své děti.

Od roku 2002 spolupracuješ s Ivou Proškovou a Vzdělavací spolkem umľeckých řemesel VŠUR. Tento rok (rozhovor bude publikovaný v roku 2022) tomu je už 20 rokov. Aké sú máš spomienky na pôsobenie v spolku a čo všetko tu učíš?

Po sametové revoluci se, bohužel, ÚLUV zlikvidoval. Byla jsem na mateřské dovolené a neřešila jsem co budu dělat, až mi mateřská skončí.

V té době jsem byla v písemném kontaktu s Ivou Proškovou. Sledovala jsem její činnost, především, že založila, spolu se Zdeňkou Kindlovou, Vzdělávací spolek uměleckých řemesel. Iva začala také vydával časopis ,,Paličkování". Odebírám ho od nultého ročníku. Na jaře roku 2002 byla v časopise zmínka, že se hledá nová lektorka paličkované krajky. Dodala jsem si odvahy a přihlásila jsem se. Byla jsem přijata. Mám na to krásnou vzpomínku. Přišla jsem na poslední chvíli a Zdeňka se mne tenkrát zeptala: ,, A vy tady chcete co"? Než jsem stačila odpovědět, tak Iva řekla: ,,Ta je moje, za tu si ručím". A tak začala naše spolupráce.

Ve spolku učím především paličkovanou krajku, drhání, sluníčkovou krajku - tenerifu a tkaní na ručních stavech.

Tiež sa ako lektorka účastníš výjazdových kurzov. My sme sa spolu stretli minulý rok vo Vrbiciach, neďaleko Vamberka. Vnímaš rozdiel v takejto forme kurzov? Čo ti vyhovuje viac?

Rozdíl je ve formě výuky. Ve spolku jsou kurzy otevřené všem, kdo se chtějí naučit vše od základů. Ke mně chodí posluchačky, které jsou úpné začátečnice, ale také ty, které mají techniku již zvládnutou, ale neví si rady s podvinkem - kde a jak začít a ukončit, jaký materiál zvolit a kolik párů paliček použít. Mám také kurz paličkované krajky tématický. Tam chodí děvčeta, ktará již paličkovat umí. Společně vymýšlíme téma, které pak každá zpracuje podle svého v rámci kritérií, například materiálu, barev, velikosti. Hotová díla pak využíváme pro spolkové výstavy.

Stejně laděné jsou i výjezdové kurzy. Dané téma vymýšlíme my lektorky (já s Ivanou Domanjovou) a posluchačky pak námět podle svého zpracují.

Oba typy kurzů mi vyhovují stejně. Mám radost, když někoho techniku paličkování naučím a baví mě, když vznikají nové krajky se společným tématem a přesto jsou rozdílné zpracováním každé krajkářky.

Okrem klasických nití používaš vo svojich prácach aj drôt. Aké sú špecifiká práce s týmto materiálom?

K paličkování z drátu mě přivedla Iva Prošková. Paličkovala jsem pro ní krajky do kalendáře, který vydává mnoho let. Tenkrát to byl kalendář s taškami a kabelkami, je tam i jedna krajka z drátu. Iva mi dala podvinek, drát a zhruba mi řekla, jak s ním pracovat. Do té doby jsem s drátem nepaličkovala, prostě mě hodila do vody a plav.

Musela jsem si všechno vyzkoušet sama - především drát se nechová jako nitě, nejde utahovat v řádcích, ale jednotlivě každý pár. Když se zlomí, nenavážu ho uzlíkem, obtížně se přiháčkuje háčkem, je lepší ho provléknout. Ale také výhody drátu -nemusím ho tužit a krajka se nepáře. Na všechno jsem musela přijít sama. Nakonec jsem si drát oblíbila a dnes z něj paličkuji šperky i obrazy.

Okrem drôtu pracuješ aj s metalickými niťami a bavlnenými . S ktorým s týchto materiálov pracuješ najradšej?

Paličkuji z bavlny, ze lnu i z metalických nití. Používám také vlnu nebo směsové příze. Důležité je, aby materiál nepružil. Pracuji z nití bílých i barevných. Na paličkování obrázků používám bavlnu nebo len, na šperky metalické nitě a na oděvní krajku bavlnu, len, vlnu, hedvábí nebo třeba i vizkózu.

Pro mě je prvotní to, že se mi špulka nebo klubíčko prostě líbí. Někdy mě hned napadne co tím, někdy si říkám to by se mohlo hodit a nápad přijde později.

Kde čerpáš inšpiráciu k svojim prácam?

Popravdě nevím. Koukám kolem sebe. Někdy příjde nápad sám, někdy je dané téma, třeba výstavy a pak ho vymýšlím, kreslím a tak dále. Nebo mě inspiruje nějaká výstava. Nápady mě přepadají i při usínání, dřív jsem měla na nočním stolku tužku a papír pro rychlou poznámku nebo nákres. Dnes už to nedělám, ráno jsem věšinou svou poznámku nechápala. Také je pro mne velkou inspirací příroda, mám ráda květiny a to je téma nevyčerpatelné.

Ktorým ďalším technikám okrem paličkovania sa venuješ? A prečo práve im?

Paličkování je mým hlavním oborem. Mimo to se věnuji sluníčkové krajce - tenerifě. Myslím si, že tento druh krajky je poněkud opomíjen. Doufám, že trochu přispěji k jejímu oživení i knížkou, kterou chystám s nakladatelstvím Grada.

Když mám možnost, tak si ráda něco utkám na stavu, bohužel sama stav nevlastním.

Také jsem se vrátila po letech k pletení drobných věcí, pletu dekorační povlaky na poštáře. Je to pro mne relaxace.

Aké máš plány s paličkovaním do budúcnosti?

Zatím se mi nápady líhnou, oči a ruce slouží. Takže doufám, že krajky budou mou pracovní a oblíbenou náplní i v budoucnu. Chystám se i na oděvní tvorbu doplněnou paličkovanou krajkou nebo výšivkou.

Keď práve nepaličkuješ a netvoríš, ako tráviš voľný čas?

Vlastně pořád něco vytvářím, jsem obklopená paličkami a nitěmi. Když nic netvořím, tak mám absťák.

Také ráda čtu a jestli se to počítá, tak docela ráda vařím.

Upozorňujem, že ide o autorský návrh, preto prosím s predlohou zachádzajte rozvážne a pri zverejnení hotového dieľa vždy uveďte meno autora predlohy. Ďakujeme za rešpektovanie autorských práv. 

Jolanu nájdete na týchto odkazoch, kde si môžete prezrieť viac z jej tvorby: 

https://www.davidovicova.cz/

https://www.instagram.com/yollanda0/